A gyulladt szem okozói
A szem begyulladhat fertőzéses vagy nem fertőzéses okokból, külső hatások miatt is, a panaszok pedig nagyon sokrétűek lehetnek: a szem vörössége, az égő, viszkető érzés is jelzi a problémát, különösen allergiás eredetű gyulladás esetén. A könnyezés vagy a szárazság, a szemhéjak és a szemkörnyék duzzanata, a fényérzékenység és a váladékozás is lehetnek a szemgyulladás jelei.
Fertőző eredetű szemgyulladás a bakteriális kötőhártya-gyulladás, melyet sárgás, zöldes váladékozás jellemez és gyakran mindkét szemet érinti a probléma. A vírusos kötőhártya-gyulladás hasonló panaszokkal jár, viszont gyakran kíséri megfázás és torokfájás. Az árpa, vagyis hordeolum viszonylag könnyen felismerhető, a szemhéj szélén kialakuló gennyes gyulladás, fájdalmas duzzanat.
Nem fertőző eredetű gyulladások közé sorolható az allergiás kötőhártya-gyulladás, mely viszketéssel, könnyezéssel jár, mindkét szem érintettségével. Kialakulhat pollenek, poratka és állatszőr miatt is. Egy másik nem fertőző jellegű szembetegség a száraz szem szindróma vagy száraz szem betegség, mely során a szemek nem termelnek elegendő könnyet, így hiányzik a megfelelő nedvesség és védelem - a szem pedig ennek következtében kiszárad. A digitális szemfáradtság is egyre gyakrabban megjelenő szemmel kapcsolatos probléma: a hosszú monitorhasználat miatt a pislogások száma csökken, emiatt a szem kiszárad és ég.
Szemgyulladás egy harmadik módon is kialakulhat: külső irritációk hatására. Ilyen tényező lehet például a kontaktlencse használata is, ha túl hosszú ideig marad a szemben, nem megfelelő higiéniai körülmények között van tárolva, vagy a lencse típusa nem ideális. Kifejezetten kell figyelni arra is, mit kenünk az arcunkra, szemünk környékére. Lejárt krémek és sminktermékek, alkohol-, vagy parfümtartalmú készítmények is könnyen bajt okozhatnak. Ugyanígy válthatnak ki közvetlen irritációt a vegyszerek, a füst és a klóros víz is, melyek érintkeznek a szem felszínével.
Mit tegyünk, ha már megvan a baj?
A legtöbb enyhe szemgyulladás néhány nap alatt magától is meggyógyul, de ha ennyi idő alatt sem tapasztalunk változást, orvoshoz kell fordulni. A szemész a vizsgálat során ellenőrzi szemünket, mintát vesz és felállítja a diagnózist, majd műkönnyet, antihisztaminos- vagy antibiotikumos szemcseppet, esetleg kortikoszteroid tartalmú készítményeket ajánl a legtöbb esetben. Mindenképp forduljunk azonnal orvoshoz, ha erős, lüktető fájdalmat érzünk, romlik vagy homályos a látásunk, ha a duzzanat átterjed az arcunkra és a szemek nehezen nyithatóvá válnak, vagy ha magasra szökik a lázunk és rossz közérzetünk van.
Ha nem érezzük az említett panaszokat, akkor valószínűleg a szemgyulladás egy enyhébb fajtájával állunk szemben, így elegendők lehetnek az otthoni kezelési módok is. A kellemetlenségek enyhítésére és a gyógyulás gyorsítására több biztonságos otthoni gyógymód is van:
Borogatások: Allergiás vagy irritációs eredetű gyulladás esetén enyhíti a duzzanatot és a viszketést a hideg borogatás. Egy tiszta törölközőt vagy gézlapot áztassunk be és helyezzük a csukott szemekre 5-10 percre, naponta többször! A meleg borogatás az árpa vagy bakteriális fertőzés fennállásakor fog segíteni. Az eljárás hasonló, mint a hideg vizes borogatás során, itt azonban különösen hatékony a borogatás a reggeli órákban. Gyulladás esetén a kamillás borogatás ajánlott: a kihűlt teába áztassuk a törölközőt, mely csökkenteni fogja a gyulladást.
Szemöblítés sós vízzel: Enyhe sóoldattal óvatosan kiöblíthetjük a gyulladt szemet. Egy liter felforralt vízbe rakjunk egy teáskanál sót, hagyjuk kihűlni, majd öblítsük ki vele a szemet. Ez a módszer eltávolítja az allergéneket, az irritáló anyagokat és a váladékot is.
Aloe vera gél: Gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású az aloe vera is. Tiszta, tartósítószer-mentes aloe vera géllel kenjük be kizárólag a szemhéjakat, hogy enyhíthesse a panaszokat.
Pihenés és alvás: Ne csak szemgyulladás esetén, de különösen akkor figyeljünk a szemek pihentetésére és a megfelelő mennyiségű alvásra: aludjunk napi 7-8 órát. Ne erőltessük a szemet és csökkentsük a képernyőnézés idejét, vagy iktassunk be rendszeresen szüneteket, figyeljünk arra, hogy gyakran pislogjunk. Alkalmazzuk a 20-20-20 szabályt: minden 20 perc képernyőnézés után nézzünk 20 másodpercig egy 20 láb (kb. 6 méter) távolságra lévő tárgyat.
Vitaminok és étkezés: A kiegyensúlyozott táplálkozás elengedhetetlen: az omega-3 zsírsavak, az A vitamin és az antioxidánsok is mind hozzájárulnak a szem egészségéhez. Az omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek fogyasztása hosszú távon javítja a könnyfilm minőségét, így csökkenhet a szemgyulladás kockázata, és az olyan ételek, mint a halak, a sárgarépa és a bogyós gyümölcsök is sokat segítenek szemünk egészségének fenntartásában.
Előzd meg a szemgyulladást!
A szemgyulladás sok esetben megelőzhető néhány egyszerű szabály betartásával. A rendszeres kézmosás alapvető fontosságú, ahogy az is, hogy ne dörzsöljük sokat a szemünket. Az esti sminklemosás során ügyelni kell arra, hogy az összes szennyeződést és minden sminkmaradványt eltávolítsunk, nehogy véletlen a szembe kerüljenek. Ugyanilyen fontos a kontaktlencse helyes használata, a megfelelő tárolás és tisztítás is elengedhetetlen, de a lencsetartót is érdemes időnként kicserélni. A monitorhasználati szokások kialakítása is sokat segíthet: a 20-20-20 szabály mellett gondoskodjunk a megfelelő világításról, hogy ne csillogjon a képernyő, és a monitort igyekezzünk karnyújtásnyi távolságban, szemmagasságban elhelyezni. Amennyiben allergiásak vagyunk, viseljünk napszemüveget a szabadban, hazaérkezés után pedig alapos arcmosással folytassuk a napunkat.
A szemgyulladás gyakori probléma, de többnyire nem súlyos, ezért sokszor a házi praktikák is megoldást jelenthetnek. Mivel a szem betegsége jelentősen befolyásolja az életminőséget, azonnali megoldást keresünk, azonban, ha 1-2 napon belül nem hoznának javulást az otthoni kezelések, mindenképp forduljunk szakemberhez! Kulcsfontosságú a megelőzés: az említett szabályok betartása nagyban hozzájárul ahhoz, hogy elkerüljük a szemgyulladás kialakulását.