Mi a seborrhoea?
A seborrhoea nem más, mint a bőr fokozott faggyútermeléssel járó betegsége. A faggyúmirigyek fokozott mennyiségű és megváltozott minőségű faggyút termelnek. A kísérő körülményektől függően többféle kórformában jelentkezhet.
A seborrhoeás bőrtünetek elsősorban az arcon, a mellkason, a háton és a hajas fejbőrön jelentkeznek, ugyanis ezeken a területeken található a legtöbb faggyúmirigy. A seborrhoeás bőrtünetek gyakori velejárója a bőr, a haj gyors zsírosodása. Seborrhoea esetén az arc bőre zsíros, sárgás-szürkés színű. Könnyen eltávolítható mitesszerek láthatók rajta, főleg az arc középvonalában, de előfordulhat, hogy az egész arcot elborítják.
Mi a seborrhoeás dermatitis?
A seborrhoeás dermatitis egy olyan gyakori bőrbetegség, amely elsősorban a fejbőrön alakul ki, pikkelyes, viszkető, vörös bőr és makacs korpásodás kísér. A seborrhoeás dermatitis legenyhébb formája a lakosság körülbelül 20 %-át érintő korpásodás. A seborrhoeás dermatitis viszont száraz, pikkelyes, zsíros vagy hámló bőrrel járó kórkép, amely előfordulhat a fejbőrön, az arcon, a karok, a lábak vagy lágyéki területeken, a mellkas felső részén vagy a háton [forrás: AAFP].
Kinél alakulhat ki a seborrhoeás dermatitis?
A seborrhoeás dermatitis minden korosztályban kialakulhat - még a csecsemőknél is az úgynevezett "bölcső sapka" vagy ismertebb nevén a koszmó – természetesen a koszhoz egyáltalán semmi köze nincsen -, amely a fejbőrön vagy a pelenkával fedett területen alakul ki. A koszmó egy zsíros, sárgás, barnás felrakódás a hajas fejbőrön, mely elhalt hámsejtekből és a bőrmirigyek faggyújából áll, és leginkább a fejtetőn, a kutacs környékén jelentkezik, de néha olyan nagymértékű, hogy egybefüggő, vastag, zsíros, rossz szagú felrakódást alkot. Ez általában a baba kisgyermek korára elmúlik, de ugyanakkor három éves korban is kialakulhat a kórkép. Seborrhoeás dermatitis a serdülőkorban ismételten felléphet. Felnőttek esetében a 40 és 70 év közötti korosztály a leginkább érintett [forrás: AAD]. A nemeket tekintve sokkal gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél.
A lakosság mindössze 3%-át érinti a betegség, de az immunrendszert érintő egyéb betegségekben (pl. AIDS) szenvedők 85%-nál előfordul [forrás: Johnson]. Kórházban és egyéb otthonokban, intézetekben kezelt betegek is hajlamosabbak a seborrhoeás dermatitisre, amely egyes orvosok szerint a létesítmények száraz levegőjére vezethetők vissza [forrás: Mayo Clinic].
Seborrhoeás dermatitis nem befolyásolja az általános egészségi állapotot, de kényelmetlen és zavaró lehet, főleg ha látható testfelületen alakul ki. Fontos tudni és másokkal is tudatni a kellemetlen pillantások elkerülése végett, hogy ez nem fertőző, és nem a rossz személyi higiénia jele. Seborrhoeás dermatitis általában jól kezelhető, de ennek ellenére gyakran visszatérhet. Ilyen kor a fellángolás első jeleit és tüneteit felismerve, azonnal el kell kezdeni a kezelést.
Mi okozza a seborrhoeás dermatitis?
A pontos oka a seborrhoeás dermatitisnek ismeretlen, de a vizsgálatok azt mutatják, hogy több tényező is okozhatja:
- Malassezia nevű élesztő gomba, egy olyan gombafajta, amely hajas fejbőrön telepszik meg, és a hajhagymák által termelt , olajos váladékkal, faggyúval táplálkozik. Ez az elhalt hámsejtek fokozott elhalásához vezet, amelyek felhalmozódnak és leválnak a fejbőrről [forrás: AAFP]. Akiknek a családjában előfordult a seborrhoeás dermatitis vagy ekcéma, vagy más hasonló tünetekkel járó bőrbetegség, azok hajlamosabbak a kórkép kialakulására [forrás: AAD].
- Időjárás változás, gyakran rosszabb télen, a száraz téli levegőben.
- Stressz, stresszes életesemények és helyzetek.
- HIV / AIDS.
- Fáradtság.
- Neurológiai állapotok, mint például a Parkinson -kór [forrás: Mayo Clinic].
A seborrhoeás dermatitis tünetei és jelei:
- Bőrgyulladás és bőrpír.
- Foltokban jelentkező vagy vastag kéregszerű lerakódás a fejbőrön.
- Sárga vagy fehér pehelyszerű plakkok (korpa) a fejbőrön, vagy a haj, a szemöldök, a szakáll vagy bajusz területén.
- A test más területein - mellkas, hónalj, ágyék, herezacskó - piros, zsíros bőr pikkelyes fehér vagy sárga lerakódással borítva.
- Viszketés vagy fájdalom.
Hol fordul elő a seborrhoeás dermatitis?
Seborrhoeás dermatitis leggyakrabban a fejbőrön fordul elő, de előfordulhat a hajlatokban és redőkben, és a faggyúmirigyekben gazdag bőrterületeken:
- a két szemöldök között, az orr két oldalán,
- a fül mögött,
- a szegycsont feletti területen,
- a lágyéki területen,
- néha a hónaljon.
A legtöbb embernél ez egy krónikus állapot, amelyet váltakozva követnek javulást mutató időszakok és a tünetek fellángolásával járó rosszabb periódusok.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Keresse fel orvosát, ha:
- Ha annyira kellemetlenek a fellépő tünetek, hogy zavarják vagy akadályozzák az éjszakai alvást, illetve a napi tevékenységeket.
- Ha betegség kialakulása miatt már szorongást, nyugtalanságok érez.
- Ha azt gyanítja, hogy a bőr fertőzött.
- Ha a vény nélkül használt termékek hatástalannak bizonyulnak.
Seborrhoeás dermatitis kezelése
Bár a seborrhoeás dermatitis tünetei sokszor kínosak, kezelni mégis könnyen lehet őket a megfelelő személyi higiénia betartásával és vény nélkül kapható krémekkel [forrás: Mayo Clinic]. Egyszerűen mosakodással gyakran tisztítsuk meg az adott területet, hogy eltávolítsuk az olajat és faggyút az érintett területekről, amellyel csökkenthetjük a kellemetlen tüneteket.
Seborrhoeás dermatitis általában krónikus kórkép, kezelése ennek megfelelően hosszú folyamat. A megfelelő termék(ek) kiválasztásánál mindig figyelemmel kell lenni a bőr típusára, a tünetek súlyosságára, és arra, hogy a tünetek a fejbőrön vagy a test egyéb területein jelentkeznek.
Alkalmazhatók krémek és testápolók, gyógyszeres samponok, különböző tisztítók lokálisan. Nagyon súlyos esetekben az orvos orális gyógyszerek szedését írhatja elő.
Termékek több típusú aktív összetevőket tartalmazhatnak:
- gombaellenes szerek, amelyek csökkentik Malassezia élesztő gomba számát az érintett területeken. Pl. ketokonazol, ciklopirox.
- kortikoszteroidok: vényköteles, orvos írja fel receptre.
- Egyéb samponkomponensek:
- Szelén-szulfid
- Cink pirition
- Kőszénkátrány
- Salacylic sav
A hajas fejbőrön elengedhetetlen a megfelelő sampon előírás szerinti alkalmazása, hiszen ha nem tisztítjuk meg rendszeresen a fejbőrt, az ronthatja a tüneteket, a seborrhoeás dermatitist. Ez okozhatja a felesleges olajat, hogy létrejöjjön a fejbőr , amely több mérlegek és gyulladást okoz .
Kőszénkátrányt vagy ketokonazolt tartalmazó vény nélkül kapható termékek szintén enyhítik a seborrhoeás dermatitis tüneteit. A kőszénkátrány tartalmaz természetes gombaölő szert, és csökkenti a viszketést és a gyulladást [forrás: Új-Zéland Dermatológiai Társaság]. A ketokonazol szintetikus gombaellenes szer, és a kőszénkátrányhoz hasonlóan harcol Malassezia, a korpásodást okozó gomba ellen.
Ha a tünetek súlyosak, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert szükség lehet vényköteles lokális szteroid alkalmazására [forrás: Medical News Today].
A csecsemők koszmójának kezelésére alkalmazza a Bioderma ABC Derm koszmó elleni krémet>>
A szelén-szulfid vagy pirition cink tartalmú korpásodás elleni samponok hatékonyak a fejbőr kezelésében. Fontos, hogy a sampont az előírásnak megfelelően az előírt gyakorisággal kell használni, hagyni kell a fejbőrön 5-10 percig állni leöblítés előtt. A tünetek csökkenésével a gyógyszeres sampon használatát csökkenteni lehet heti kétszeri alkalomra.
Seborrhoea-s bőr tisztítása:
Az arcbőr zsírosabb területein bőrpír és hámlások, leváló plakkok jelennek meg:
- körbe a haj vonalánál,
- a szemöldökön,
- a két szemöldök közötti területen,
- az orr barázdákban,
- az orr két oldalán,
- az állon.
Ez a jelenség enyhe viszketéssel jár együtt, amelyet a Malassezia furfur élesztő gomba elszaporodása okoz.
Olyan tisztító egészségügyi termékre van szükség, amely gyengéden tisztítja a bőrt, és a mikroorganizmusok elterjedése elleni aktívan küzdelem.
Bioderma Sensibio DS+ habzó gél 200 ml
Tisztító, habzó gél érzékeny (irritált), seborrhoeás bőr kíméletes tisztítására. Borotvagélként is alkalmazható a seborrhoeás bőrön.
- Az irritált bőr kíméletes tisztítására.
- Felnőtteknek és gyerekeknek.
- Illatanyag-mentes.
Tisztító habzó zselé érzékeny, kipirosodásra hajlamos és seborrhoeás bőrre, különösen ajánlott az irritált és zsíros területeken használható: orrtövek, szemöldök, homlok és az áll.
Hatásmechanizmus:
- A Bioderma Sensibio DS habzó gél kíméletes arctisztítást biztosít az irritált és seborrhoeás bőr számára. A Bioderma Sensibio DS habzó gél speciális hatóanyagai felveszik a küzdelmet azoknak mikroorganizmusoknak az elterjedése ellen, amelyek irritáló anyagai felelősek az irritált bőr tüneteinek kialakulásában és súlyosbodásában.
- A nagyon kíméletes tisztító összetétel és a fiziológiás pH nem bontja meg a bőr egyensúlyát.
Seborrhoea-s bőr ápolása
Az arctisztítókhoz hasonlóan a seborrhoeás bőrnek olyan nyugtató napi bőrápolásra van szüksége, amely küzdelem a tünetek kialakulásáért és súlyosbodásáért felelős mikroorganizmusok elszaporodása ellen.
Bioderma Sensibio DS+ Krém 40 ml
Speciális hidratáló krém a seborrhoeás, irritált bőr mindennapi ápolására. Használata gyorsan megszünteti a hámlást, csillapítja a bőrirritációt.
Nyugtató és irritációt csökkentő arckrém.
- Hatékonyan küzd irritáló anyagok elterjedése ellen.
- Megnyugtatja az irritált bőrt.
- Felnőtteknek és gyerekek.
- Illatanyag-mentes.
Nyugtató és irritációt csökkentő speciális krém a kipirosodásra hajlamos érzékeny bőrre és az alábbi zsíros és irritált területekre lokalizálódó seborrhoea kezelésére: orrtövek, szemöldök, homlok, áll.
Hatásmechanizmus:
- A specifikus hatóanyagok szinergikus hatásának köszönhetően a Bioderma Sensibio DS krém gyorsan megszünteti a hámlást, és csökkenti azon mikroorganizmusok szaporodását, amelyek irritáló anyagai felelősek a bőr állapotának romlásáért.
- Sensibio DS krém nyugtatja az irritált bőrt, és hatékonyan csökkenti a bőrpír.
- A kozmetikai, könnyű, lágyító és nem olajos textúra (krém-gél) azonnal fokozza a bőr komfortérzetét.
Hatóanyagok:
- Édesgyökér kivonat: kiváló gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású komponens.
- Kókuszolaj: tápláló és hidratáló hatású.
- Piroctone Olamine: más néven oktopirox (Clariant), amely gombaellenes szer, hatékonyan küzd a Malassezia furfur élesztő gomba elszaporodása ellen.
- Glyceryl Undecylenate: ötvözi a glicerin hidratáló és az undecilénsav antimikrobiális tulajdonságait. Hat a Gram-pozitív és gram-negatív baktériumok, gombák, élesztők és penész ellen.
- Climbazole: egy lokális gombaellenes szer, amely hatásos még a korpásodás és az ekcéma kezelésében is. Számos vizsgálat támasztja alá hatásosságát Pityrosporum ovale ellen, amely fontos szerepet játszik a korpásodás kialakulásában.
- Laminaria Ochroleuca Extract : barna tengeri hínár, alga kivonata. Bőrkondicionáló és antioxidáns hatása van.