Bár a hiperpigmentáció jeleinek teljes eltávolítása nagyon nehéz, vannak olyan lépések, amelyek segítségével csökkentheted vagy megelőzheted a barna foltokat, a foltos bőrt és a durva bőrszerkezetet, így bőröd hosszabb ideig tűnik majd fiatalabbnak.
Olvass tovább, hogy megtudd, mi a hiperpigmentáció, mi okozza, és hogyan kezelheted!
MI A HYPERPIGMENTÁCIÓ?
Hiperpigmentáció vagy bőrpigmentáció, amikor a bőr bizonyos területei sötétebbek, mint a többi. Ez egy meglehetősen gyakori bőrprobléma, amely minden bőrtípusra hatással van. Megjelenhet kisebb foltokban, nagyobb területeken, vagy ritka esetekben akár az egész testet is elfedheti!
Hiperpigmentáció akkor fordul elő, ha a bőr a normálisnál több melanint termel. A melanin a bőr színéért felelős pigment. A felesleges pigment a bőr mélyén rakódik le, és sötétebb megjelenést kölcsönöz, mint a körülötte lévő bőr.
MI OKOZHAT HYPERPIGMENTÁCIÓT?
Íme néhány a hiperpigmentáció leggyakoribb okai közül:
-
Nap által okozott károk
Nem titok, hogy a nap UV sugarai károsak a bőrre, valójában a bőr korai öregedésének 80 %-áért ez felelősek. Az egyik ilyen tünet lehet a hiperpigmentáció öregségi foltok formájában, ami az egész életen át tartó napsugárzásnak köszönhető.
-
Chloasma (Melasma)
A sötét pigmentfoltok - általában az arcon - hormonális változásokra utalhatnak. Leginkább, de nem kizárólagosan a terhességi hormonokhoz kapcsolódnak. A terhesség alatt a chloasmát néha a „terhesség maszkjának” is nevezik.
-
Gyulladás utáni hiperpigmentáció
Amikor a bőr gyulladásos fázison megy keresztül, például akné vagy ekcéma formájában, akkor túlpöröghet, és gyógyulása után sötétebb foltok keletkezhetnek.
-
Egészségi állapot
Egyes esetekben a hiperpigmentáció egy mögöttes egészségügyi állapot, például az Addison-kór tünete lehet. Ha nem vagy biztos abban, hogy mi okozza a hiperpigmentációt, mindig a legjobb, ha szakorvosi segítséget kérsz orvosodtól vagy bőrgyógyászodtól.
HOGYAN ELŐZHETŐ MEG A HYPERPIGMENTÁCIÓ?
Bár a hiperpigmentáció nem minden okát lehet kivédeni, néhány lépéssel megelőzhetjük a hiperpigmentáció bizonyos eseteit:
-
Kerüld a közvetlen napfényt!
A délelőtt 10 és 14 óra közötti csúcsidőben igyekezz távol maradni a naptól! Ülj egy napernyő alá vagy árnyékba, amikor a szabadban tartózkodsz, hogy minimalizáld a napsugárzást!
-
Használj kalapot!
Árnyékold arcod és fejbőröd széles karimájú kalappal.
A C-vitamin egy tápanyagban gazdag antioxidáns, amely erőteljes bőrfényesítő és öregedésgátló képességéről ismert, amely többek között segít semlegesíteni a szabad gyököket és korlátozza a túlzott napozás okozta károkat
-
Vigyél fel SPF-et!
Válassz legalább SPF 30-as fényvédőt, és használd naponta, még a hűvösebb hónapokban is, hogy megvédd bőröd a káros UV-sugárzástól! Próbáld ki a Vichy Liftactiv B3 sötét foltok elleni arckrémet SPF50 fényvédővel, és védd meg bőröd a sötét foltok és ráncok ellen!
-
Korlátozd a bőr érintését!
A szúnyogcsípés vagy folt vakarása vagy felszedése gyulladást okozhat, és sötétebb pigmentációhoz vezethet az arcon, ezért a legjobb, ha kerülöd a bőr megérintését. Minden ilyen alkalom előtt pedig, mikor a bőrödhöz érsz, például bőrápolás vagy sminkelés közben, először moss kezet!
A HYPERPIGMENTÁCIÓ ALAKULÁSA
A hiperpigmentációfoltok kialakulásának első számú oka a napsugárzás okozta károk.
Sokat tehetsz a napfény okozta károk megelőzése érdekében, ha SPF-et alkalmazol, és távol tartod bőröd a közvetlen napfénytől!
A Vichy LIFTACTIV SPECIALIST B3 SZÉRUMA SÖTÉT FOLTOK ÉS RÁNCOK ELLEN a bőr különböző rétegeiben fejti ki hatását, hogy segítsen megakadályozni a sötét foltok kialakulását az epidermisz alsó rétegében, miközben hámlasztja is a látható sötét foltokat a bőrfelszínen.