Atópiás dermatitis, ekcéma tünetei és okai>>
Ekcéma kezelésére szolgáló gyógyszerek
- Kortikoszteroid tartalmú krém vagy kenőcs. Orvosi javaslatra vényre kapható kortikoszteroid krémek vagy kenőcsök enyhítik a gyulladást és a viszketést. Mindig körültekintően és csak orvosi ellenőrzés mellett ajánlott ezen készítmények használata a mellékhatások miatt: bőrirritáció vagy elszíneződés, a bőr elvékonyodása, fertőzések és csíkok a bőrön.
- Antibiotikumok. Antibiotikumot ír fel az orvos bakteriális bőrfertőzés esetén, vagy ha nyílt seb vagy repedés alakul ki a túlzott vakarózás miatt. Az orvos javasolhatja az antibiotikum szedését rövid ideig a fertőzés kezelésére, vagy hosszabb ideig, hogy csökkentsük a baktériumok számát a bőrön és megelőzzük a visszatérő fertőzéseket.
- Orális antihisztaminok. Ha a viszketés súlyos, az orális antihisztaminok segíthetnek.
- Orális vagy injekció formájában adható kortikoszteroidok. A súlyosabb esetekben, az orvos orális kortikoszteroidokat írhat fel receptre, mint például prednizolont, vagy intramuscularisan kortikoszteroid injekció adását javasolhatja, ami igen hatékonyan csökkenti a gyulladást és a tüneteket. Ezek a gyógyszerek hatékonyak ugyan, de nem lehet hosszú távon használni a súlyos mellékhatások miatt, mint például a szürkehályog, a csont ásványianyag- vesztesége (csontritkulás), izomgyengeség, csökkent ellenállást a fertőzésekkel szemben, a magas vérnyomás és a bőr elvékonyodása.
- Immunmodulátorok. Ezek a gyógyszerek az immunrendszer működését képesek befolyásolni, és segítenek fenntartani a normál bőr szerkezetét és csökkentik az atópiás dermatitis tüneteit. Ezek a vényköteles gyógyszerek csak 2 évnél idősebb gyermekeknek és felnőtteknek adhatók. Csak akkor javasolják az orvosok, ha más kezelés hatástalannak bizonyult.
- Fényterápia (fototerápia). Ahogy a neve is sugallja, ez a kezelés a természetes vagy mesterséges fényt használja. A legegyszerűbb formája, hogy kiteszik a bőrt ellenőrzött mennyiségű természetes napfénynek. Egyéb formái közé tartozik a mesterséges ultraibolya A (UVA) vagy ultraibolya B (UVB) fényterápia. Bár hatékony kezelésről van szó, hosszú távú fényterápia sok káros hatással rendelkezik, többek között a bőr idő előtti öregedése, és fokozódik a bőrrák kialakulásának kockázata. Ezért is nagyon fontos, hogy konzultáljon orvosával, mielőtt fényterápiás kezelést használna az atópiás dermatitis kezelésére.
Infantilis ekcéma – csecsemőkori ekcéma
A csecsemőkori ekcéma kezelésénél az első feladatunk a bőrirritáció elkerülése. Ezt úgy tehetjük meg, hogy elkerüljük a szélsőséges hőmérsékletingadozásokat, és a különböző irritáló babaolajok, fürdetők, krémek vagy kenőcsök használatát.
Fontos, hogy csak olyan készítményeket használjunk a baba bőrére, amelyet a gyermekorvos és gyógyszerész is javasol, gyógyszertárban kapható. Súlyosabb esetben vényköteles gyógyszerek alkalmazását írhatja elő az orvos az ekcéma tüneteinek enyhítésére vagy a fertőzés kezelésére. Az orvosa javasolhat orális antihisztamin tartalmú készítményt, amely segít csökkenteni a viszketést, és álmosságot okozó hatása ebben az esetben hasznos lehet az éjszakai viszketés és a rossz közérzet, rossz alvás megszüntetésében.
Mindenképpen forduljon orvoshoz az ekcéma kezelésének megkezdéséhez!
Atópiás dermatitis kezelése – otthoni praktikák
Hatásos ekcéma krém vény nélkül, egyenlőre nem kapható, de van néhány javaslatunk:
Annak érdekében, hogy csökkentsük a viszketést és megnyugtassuk a gyulladt bőrt, érdemes kipróbálni néhány trükköt:
- Az atópia kezelésénél és a tünetek csökkentésénél az első fontos lépés, hogy felismerjük és elkerüljük a kiváltó okokat. Ilyen lehet például a gyors hőmérséklet-változás, az izzadás és a stressz, ezek mind ronthatják az ekcémát. Kerülni kell továbbá a gyapjú termékek, mint például a szőnyeg, a gyapjú ágynemű és a gyapjúból készült ruházat, valamint a kemény szappanok és mosószerek használatát.
- Nagyon fontos, hogy ne vakarjuk az érintett területet, amennyire csak lehetséges álljuk meg. Fedjük le a viszkető területet, ha nem tudjuk megállni a vakarózást. Vágjuk le a körmünket egészen kicsire és vegyünk esetleg kesztyűt éjszaka.
- Ha a viszketés szinte elviselhetetlen, csökkentésére mindenképpen használjunk recept nélkül kapható hidrokortizon krémet, amely átmenetileg enyhíti a viszketést. A recept nélkül kapható orális antihisztaminok is segíthetnek, ha a viszketés igen súlyos.
- A meleg fürdővízbe szórhatunk szódabikarbónát. Válasszunk enyhe szappant vagy mosakodót, amely színezék- és illatanyagmentes. Ügyeljen arra, hogy öblítse le a szappant teljesen a bőréről.
- Hidratálja a bőrt. Használjon olajat közvetlenül a zuhanyzás vagy fürdés után a bőr nedvességének megőrzésére, lehetőség szerint még a nedves bőrére vigye fel. Fordítson különös figyelmet a lábak, karok, hát és a test oldalára. Ha a bőre már megszáradt, hidratáló krémet kell használni.
- Használjon párásítót. Meleg, száraz beltéri levegő szárítja az érzékeny bőrt, és ronthatja a viszketést és hámlást. A hordozható otthoni párásító növeli a levegő páratartalmát a lakásban. Hordozható párásítóknak sok típusa van. Válasszon olyat, amely megfelel a költségvetésének és a speciális igényeinek. Tartsa a párásítót mindig tisztán, hogy megakadályozza a baktériumok és gombák elszaporodását.
- Viseljen hűvös, kellemes textúrájú pamut ruhát. Kerülje a kemény, feszes, irritáló vagy gyapjúból készült ruhát. Ez segít elkerülni az irritációt. Emellett viseljen megfelelő ruházatot melegben vagy edzés közben, hogy megakadályozza a túlzott izzadást.[MayoClinic.com]
Atópiás dermatitis, ekcéma kezelése a Bioderma ATODERM programmal>>