Ekcéma, atópiás dermatitis kezelése>>
Az atópiás dermatitis (ekcéma) jelei és tünetei- Piros - barnásszürke színű foltok.
- Viszketés, amely igen súlyos is lehet, különösen éjszaka.
- Kicsi, kiemelkedő dudorok, amelyekből szivároghat folyadék és kikérgesedhet, ha megkarcoljuk.
- Megvastagodott, repedezett vagy hámló bőr.
- Nyers, érzékeny az bőr a vakarástól.
Bár a foltok bárhol előfordulhat, de leggyakrabban a kezeken és a lábakon jelennek meg, leginkább a könyök hajlatban, a térd mögött, a boka, a csukló, az arc, a nyak és a mellkas felső részén. Az atópiás dermatitis a szem körüli bőrterületet is érintheti, beleértve a szemhéjat is. Vakarás, dörzsölés bőrpírt és duzzanatot okozhat a szem körül.
Az atópiás dermatitis leggyakrabban gyermekkorban kezdődik, és 5 éves kor előtt is kialakulhat és az egész felnőttkort is végig kísérheti. Időnként a tünetek fellángolnak, majd enyhülnek egy ideig, akár több évig is tarthat a tünetmentes időszak. A viszketés igen súlyos is lehet, és a vakarózás még több kiütés kialakulását eredményezi, amelyek még inkább fokozzák a viszketést, ami még súlyosabb gyulladáshoz vezet. Ha a bőr védőrétege – a bőrbarrier - megtörik, a bőrön elszaporodhatnak olyan fertőző baktériumok, mint a Staphylococcus aureus, amelyek normál működésnél csak kis számban élnek a bőrön. Ez a folyamat egy ördögi körhöz vezet, amely során a tünetek egyre súlyosabbak lesznek. Ennek a megállítása pedig igen nehéz feladat.
Milyan tényezők rontják az atópiás dermatitist?
A legtöbb embenek, aki atópiás dermatitisben szenved, a bőrén megtalálható a Staphylococcus aureus baktérium is. A Staphylococcus baktérium gyorsan szaporodik, különösen akkor, amikor a bőr zárórétege meg van törve, és főleg kisgyermekeknél előforduló nedvesség, folyadék a bőrön is ronthatja a tüneteket.
Egyéb tényezők, amelyek ronthatják az ekcéma tüneteit:
- Száraz bőr,
- Hosszú, forró fürdő vagy zuhany,
- Stressz, feszültség,
- Izzadás,
- Hirtelen hőmérséklet-változás,
- Alacsony páratartalom,
- Oldószerek, tisztítószerek, szappanok vagy más tisztítószerek,
- Gyapjú vagy mesterséges szövetek vagy ruhák,
- Por és homok,
- Cigarettafüst,
- Városi élet, ahol nagy a környezetszennyezés,
- Bizonyos ételek, mint a tojás, tej, hal, szója vagy búza,
Gyermekkori ekcéma
Amikor atópiás dermatitis csecsemőknél alakul ki, gyermekkori ekcémának nevezzük. Ez az állapot azonban a gyermek- és serdülőkort is végig kísérheti.
Gyermekkori ekcéma során gyakran fordulnak elő szivárgó, pörkösödő kiütések, főként az arcon és a hajas fejbőrön, de tulajdonképpen bárhol az egész testen. A gyermekkori ekcéma után a kiütések beszáradnak és vörös és barnásszürke színűvé válnak. A serdülőkorban a bőr hámlóvá vagy megvastagodottá válik és könnyen irritált, érzékeny lesz. Az intenzív viszketés továbbra is megmarad.
Mikor kell orvoshoz fordulni
Keresse fel orvosát, ha:
- A tünetek annyira kényelmetlenek, hogy az éjszakai pihenést és a napi rutint is zavarják.
- A bőr fájdalmas
- Azt gyanítja, hogy a bőr fertőzött.
- Már számos vény nélkül kapható krém, kenőcs használata is sikertelennek bizonyult.
Ha úgy gondolja, hogy gyermeke bőrén atópiás dermatitis alakult ki, vagy ha a fenti jeleket és tüneteket tapasztalta nála, haladéktalanul keresse fel a gyerekorvost.
Az idejében elkezdett, korai, hatékony kezelés segít az atópiás dermatitis súlyosbodásának megakadályozásában. Hiszen minél súlyosabbak a tünetek, annál nehezebb kezelni az ekcémát, az atópiás dermatitist.
Az ekcéma okai
A pontos oka az atópiás dermatitisnek (ekcémának) nem ismert, de valószínűleg szerepet játszik benne a száraz, érzékeny bőr és a szervezet immunrendszerének hibás működése. A stressz és egyéb lelki zavarok is ronthatják az atópiás dermatitis, ekcéma tüneteit, de nem váltják ki azokat.
A legtöbb szakértő úgy véli, hogy az atópiás dermatitis egy genetikai úton öröklődő betegség. Azt gondolják, hogy az asztmához és a szénanáthához társulva alakulhat ki. Azonban nem lesz minden asztmás vagy szénanáthás ember atópiás dermatitisszes is, és nem minden atópiás dermatitisszes ember lesz egyidejűleg asztmás vagy szénanáthás is, de ezek a betegségek úgy tűnik, hogy együttesen jelen vannak az érintett családokban.
Az ekcéma szövődményei
- Neurodermatitis. Tartós viszketés és vakarózás is növeli a viszketés intenzitását, ami esetleg neurodermatitis (lichen simplex chronicus) kialakulásához vezethet. A neurodermatitis olyan állapot, amelyben az érintett bőrfelület, amit gyakran vakarunk, megvastagodik és állatbőrszerű lesz. Ezek az érintett területek durvák, érdesek, pirosak vagy sötétebbek, mint a többi a bőrfelület. Állandó vakarózás tartós hegek vagy a bőr elszíneződéséhez vezethet.
- Bőrfertőzések. Sok esetben az állandó vakarózás tönkreteheti a bőrt, nyílt sebek és repedések alakulhatnak ki, amelyek elfertőződhetnek, ezt a folyamatot nevezzük impetiginizációnak. Az enyhébb formája a fertőzésnek az úgynevezett impetigo, amelyet rendszerint a Staphylococcus baktérium okozza.
- Szemszövődmények. Súlyos atópiás dermatitis szemkomplikációkat is okozhat, ami sok esetben maradandó szemkárosodáshoz vezethet. Amikor ezek a komplikációk jelentkeznek, a viszketés a szemhéjak környékén súlyossá válik. A szemkomplikációk előjelei és tünetei lehetnek a szem könnyezése, a szemhéj gyulladása (blefaritisz) és a kötőhártya-gyulladás. Ha úgy gondolja, hogy az alábbi tünetek és szövődmények Önt is érintik, keresse fel orvosát azonnal.
Atópiás dermatitis, ekcéma kezelése>>