<<Érzékeny bőr kiváltó okai, típusai, jellemzői
Érzékeny bőr tisztítása Sensibio tisztítókkal>>
Az érzékeny bőr ápolásánál ne csak azt figyeljük, hogy a mindennapokban használt krém hidratál-e vagy éppen szárítja a bőrt, az egyes összetevőkre is nagyobb figyelmet kell fordítani. Ha egy termék, legyen az tisztító, arckrém vagy testápoló termék, rengeteg összetevőt tartalmaz, az már intő jel lehet, hiszen biztosan van közöttük olyan, amely bőrirritációt válthat ki. Érzékeny bőrűeknél fontos tehát, hogy minél kevesebb összetevőt tartalmazzon a készítmény, ami az érzékeny bőrrel érintkezik.
Az érzékeny bőr kezelése, tisztítás és ápolás a Bioderma Sensibio-val
1. Az érzékeny bőr kezelése
A megfelelő bőrápoló kezelés bőrtípustól függetlenül a tisztítással kezdődik. Ez az érzékeny bőr esetén még fontosabb, hiszen meg kell szabadítani a bőrt az irritációt okozó komponensektől. Utána pedig olyan védelmet kell biztosítani a bőrápoló krémekkel, amelyek megakadályozzák a jövőbeli károkat, az irritáció ismételt kialakulását.
A különböző vegyi összetevők, sőt, egyes növények is allergiás reakciót válthatnak ki, s a bőrön piros foltok jelentkezhetnek. Az érzékeny bőr minden őt ért behatásra erősebben reagál. Ápolása során tehát mindenképpen ügyelni kell a krémek, testápolók- és radírok, valamint arctisztítók összetevőire. Érzékeny bőrön nem ajánlott alkoholtartalmú kozmetikumokat alkalmazni, sőt a serkentő hatású gyógynövényeket tartalmazó kozmetikumokat is kerülni kell - levendula, menta, csalán, zsálya, kakukkfű, rozmaring. Számos illóolaj is allergiás reakciót válthat ki az arra érzékenyeknél.
Nagyon körültekintően kell tehát kiválasztani azokat a termékeket, amelyekkel az érzékeny bőrt tisztítjuk, ápoljuk és kezeljük, hiszen a nem megfelelő termék használata akár súlyosbíthatja a tüneteket. Figyelembe kell venni továbbá a kort is, hiszen a bőr a kor előre haladtával is változik, az esetek többségében érzékenysége fokozódik.
Megtalálni a megfelelő bőrápoló termékeket nem egyszerű feladat. Valószínűleg több terméket is ki kell próbálni, míg megtaláljuk azt, amelyik a saját érzékeny bőrünknek megfelel. A legjobb az, ha olyan termékekkel próbálkozunk, amelyeket bőrgyógyászok javasolnak, bőrgyógyászati vizsgálatokkal támasztották alá hatásaikat. Ha különleges kezelést, vagy személyre szabott bőrápolást szeretnénk, kérjük a bőrgyógyászunk tanácsát.
Az érzékeny bőr kezelése 2 lépésben:
- A megfelelő bőrápoló kezelés bőrtípustól függetlenül a tisztítással kezdődik. Ez az érzékeny bőr esetén még fontosabb, hiszen meg kell szabadítani a bőrt az irritációt okozó komponensektől.
- Utána pedig olyan védelmet kell biztosítani a bőrápoló krémekkel, amelyek megakadályozzák a jövőbeli károkat, az irritáció ismételt kialakulását.
Hogyan tisztítsuk az érzékeny bőrt nap, mint nap?
Az első lépés minden bőrápoló kezelésnél tehát a megfelelő tisztítás.
Természetesen vízzel meg lehet tisztítani a bőrt, ami segít eltávolítani a szennyeződéseket és más irritáló anyagokat. Magyarországi viszonylatban azonban elmondható, hogy a víz igen kemény, így ez a lépés fokozhatja a bőrszárazságot és a bőrérzékenységet. Így inkább a megfelelő arclemosó, arctisztító használata javasolt, amely eltávolítja a felesleges olajat és a szennyeződéseket.
A hagyományos szappan használata nem javasolt, mert megbontja a bőr természetes egyensúlyát és természetes lipoidrétegét, és olyan szárító hatású komponensek maradnak utána az arcon, amelyek irritálhatják az érzékeny bőrt és még inkább fokozhatják annak érzékenységét. Ha úgy találja, hogy a szappan, amit használ, irritálja a bőrét, akkor mindenképpen váltania kell, viszont olyan arctisztítóra, amely nem tartalmaz szappant.
Nem szappan alapú tisztítók ugyanis nem tartalmaznak olyan durva összetevők, amelyek megtalálhatók egy tipikus szappanban. Ilyenek pl. a savas összetevők és illatanyagok. Ha kétségei vannak, tesztelje a terméket egy kis területen a bőrén, mielőtt az egész arcán vagy testén használná. Az arcon semmiképpen sem javasolt a szappan használata a bőrgyógyászok szerint [forrás: American Academy of Dermatology]. Ehelyett a habzó arctisztítókat vagy lemosást nem igénylő arclemosókat javasolnak.
Érzékeny bőrűek az arcukat naponta kétszer moshatják, illetve tisztíthatják meg, viszont arcradírozás nem javasolt többször, mint egyszer vagy kétszer hetente. Az radírok hámlasztják a bőrt, eltávolítják a szennyeződéseket és az elhalt hámsejteket. Azonban érzékeny bőrűeknél, az arc- és testradírok is különösen irritálók lehetnek.
A mindennapi tisztítás, még ha a megfelelő érzékeny bőrűeknek kifejlesztett tisztítóval is történik, egy idő után már száríthatja a bőrt, ha azonnal utána nem folytatjuk a napi bőrápolási rutint hidratáló kezeléssel.
Hogyan ápoljuk az érzékeny bőrt?
Az érzékeny bőr hidratáló kezelése két egyszerű lépésből áll:
- Először is azonnal a tisztítás után a bőrt enyhén szárazra kell törölni egy nem dörzsölő törölközővel úgy, hogy némi nedvességet hagyunk a bőrön. Természetesen ha lemosást nem igénylő arctisztítót használunk, erre a lépésre nincs szükség, viszont ilyenkor kell egy kicsit várni, míg a lemosó egy kicsit elpárolog az arcbőrről, és felpuhítja ezáltal egy kicsit a bőr felső rétegét.
- Ezután három-négy percen belül kell a bőrre felvinni a hidratáló arc- és bőrápoló krémet [forrás: National Eczema Association]. Ennek azért van jelentősége, mert ilyenkor a legoptimálisabb a krém beszívódása, hiszen a lemosóban lévő víztartalom megpuhítja a bőr hámrétegét megkönnyítve ezáltal a krém bejutását a bőr mélyebb rétegeibe.
Mit tesznek a hidratálók az érzékeny bőrrel?
A testünket fedő bőrnek mintegy 80%-a víz, de a bőr felszínén, a bőr felső rétegei csak 30% vizet tartalmaznak [forrás: Skin Care Guide]. Ez a felső rétegekben lévő víztartalom azonban könnyen csökkenhet, viszont elengedhetetlenül szükséges ennek a nedvességtartalomnak a megőrzése ahhoz, hogy megvédjük és kezeljük az érzékeny bőrt a gyulladásoktól és fertőzésektől.
A hidratáló bőrápolók visszaadják a bőr természetes nedvességtartalmát, amit esetlegesen elveszített a tisztítás során, majd megkötik a bőrben a nedvességet, segítenek a nedvesség „csapdába” zárásában, hogy megvédjék azt a kiszáradástól. Ezért kell haladéktalanul alkalmazni hidratáló krémet tisztítás után 3-4 perccel, annak érdekében, hogy annyi nedvességet tudjunk a bőr rétegeibe zárni, amennyi csak lehetséges.
Hogyan válasszuk ki az érzékeny bőrnek megfelelő arcápolót?
Az arctisztítókhoz hasonlóan, a különböző hidratáló arcápolók sem ugyanúgy működnek mindenki érzékeny bőrén. Több termék kipróbálására is szükség lehet a bőr egy kis területén, hogy kitapasztaljuk, melyik működik a legjobban nálunk, anélkül, hogy irritációt okozna.
A hidratáló arcápoló formuláját tekintve lehet:
- kenőcs,
- krém,
- folyadék.
A kenőcsök általában zsírosabb textúrájúak – főleg gyógyszertári kiszerelésben találkozhatunk ezekkel -, míg a krémek, testápolók jellemzően vizes alapú készítmények, kevésbé zsírosak, könnyebben, gyorsabban beszívódnak – a kozmetikai termékek általában ebbe a csoportba tartoznak, illetve ezekre a termékekre gondolunk általában a krém vagy testápoló elnevezés alatt. Olyan, a saját bőrének megfelelő formulát válasszon, amely könnyű és jó érzést kelt a bőrön felvitel után. Ha egy arcápolót nehéznek, túl „sűrűnek”, telítőnek érez, vagy épp ellenkezőleg túl gyorsan beszívódik ám mégis száraz érzet marad utána mintha nem is használt volna semmit, mindenképpen váltania kell, mert nem a megfelelő krémet használja. Illatanyagokkal ellátott hidratálók bár manapság már kifejezetten kellemes és igen finom illatúak, káros hatással lehetnek az érzékeny bőrre. Illatanyagok (fragrance, parfüm) irritációt és allergiát is okozhatnak főleg az érzékeny bőrűeknél [forrás: Mayo Clinic].
Hidratálók használatakor arcon – mivel ezen a területen több faggyúmirigy található - a kevesebb több elvet kell alkalmazni, csak kis mennyiségű arcápoló is elegendő az arcbőrnek. A test többi részén, főleg a karok és a lábak esetén, már vastagabb réteget is felvihetünk a hidratáló készítményből.
A hidratáló önmagában nem nyújt védelmet az esetleges sérülésektől és az irritációtól. A napsugarak elleni megfelelő védelem is elengedhetetlen eleme a napi bőrápolási rutinnak érzékeny bőr esetén.