Érdes, durva tapintású bőr.
Bár a keratosis pilaris ártalmatlan, és az életkorral fokozatosan eltűnik, továbbra is kozmetikai probléma lehet. Sok ember számára a „csirkebőr” megjelenése önbizalom hiányt okozhat, amikor ujjatlan felsőt vagy rövidnadrágot viselnek. Ez a betegség nem gyógyítható vagy megelőzhető, de a helyi krémek, testápolók és tisztítószerek segíthetnek javítani a bőr megjelenését.
Mi a Keratosis Pilaris?
Ha Te is a keratosis pilarishoz kapcsolódó apró, vörös dudorokkal küzdesz, akkor nyugalom, nem vagy egyedül!
A Keratosis pilaris egy gyakori, többnyire ártalmatlan bőrbetegség, amely apró, érdes, fehér vagy vöröses dudorokat vagy foltokat okoz a bőrön. Bár bármely életkorban előfordulhat, a felnőttek körülbelül 40%-ánál és a serdülők 50-80%-ánál élete során valamikor kialakul ez a bőrbetegség. A tünetek gyakran enyhülnek, majd a felnőtt élet korai szakaszában teljesen eltűnnek.
A Keratosis pilaris az érdes és göröngyös bőrfelületek közé tartozik, amelyek akkor fordulnak elő, amikor az elhalt bőrsejtek felhalmozódása eltömíti a szőrtüszők nyílásait. Ezek az eltömődött szőrtüszők csiszolópapír-szerű textúrát és durva, néha elszíneződött bőrfoltokat eredményeznek, fájdalommentes, pattanásszerű dudorokkal. A Keratosis pilaris dudorok jóindulatúnak minősülnek, és nem fertőzőek.
Hogyan néz ki a Keratosis Pilaris?
A keratosis pilaris általában kicsi, kemény, hússzínű vagy fehér csomókat eredményez, amelyek aknészerű vagy durva megjelenésűek lehetnek. A dudorok, amit „csirkebőrnek” is hívnak, általában a felkaron, a combon, a mellkason és néha az arcon lévő száraz bőrterületeken találhatók. Ezek a dudorok lehetnek bőrszínűek, vörösek, barnák vagy fehérek, és néha vörös, pikkelyes bőr veszi körül őket.
A keratosis pilarisban szenvedők gyakran észreveszik, hogy az állapot rosszabbodik a téli hónapokban, vagy amikor a bőr a leginkább kiszárad. Ilyenkor az érintett bőr csiszolópapírszerűvé válhat. Ezek a dudorok általában nem okoznak kellemetlenséget (például viszketést), kivéve, ha más bőrbetegségek befolyásolják őket. Ha a dudorok viszketést vagy irritációt okoznak, akkor kipirosodhatnak és enyhén begyulladhatnak, és hegesedést okozhatnak.
Mivel a keratosis pilaris jeleit néha összetévesztik hasonló bőrbetegségekkel, mint például a pikkelysömörrel vagy az ekcémával, ezért ajánlott bőrgyógyászhoz fordulni, ha ezen tünetek bármelyikét tapasztalod!
A keratosis pilaris gyakori okai
A durva és göröngyös bőrszerkezetet gyakran az elhalt bőrsejtek felhalmozódása okozza, amelyek végül eltömítik a pórusokat (más néven szőrtüszőket). Keratosis pilaris esetén a száraz foltokat és a pattanásszerű dudorokat a keratinként ismert bőrfehérje felhalmozódása okozza. Amikor ez megtörténik, a szőrtüsző nyílása elzáródik, és ezek a „dugók” egyenetlen bőrszerkezetű területekhez vezethetnek.
Még nem világos, hogy bizonyos emberek miért hajlamosabbak erre a keratin-felhalmozódásra, mint mások, de sok bőrgyógyász úgy véli, hogy ezek a dudorok genetikai eredetűek lehetnek. A tinédzsereknél az is lehetséges, hogy a hormonok a keratosis pilaris fellángolását idézik elő a pubertás idején. A legtöbb esetben ez a jelenség az életkor előrehaladtával magától megszűnik.
Kinél jelenik meg a legnagyobb valószínűséggel?
Általában csecsemőknél, gyermekeknél és serdülőkorúaknál észlelik, de bizonyos kategóriákba tartozó felnőtteket is gyakran érint. Például, ha ekcémád van – vagyis olyan bőrbetegség, ami vörös, viszkető kiütésként jelenik meg rajtad –, nagyobb valószínűséggel tapasztalhatod a keratosis pilarist. Nőknél is valamivel nagyobb eséllyel fordulhat elő ez az állapot, valamint bárkinél, akinek a családjában jellemző az allergia vagy az asztma.
Egyéb lehetséges tényezők, amelyek növelhetik megjelenésének esélyét, a nagyobb testsúly, valamint a nagyon világos bőr. Ennek ellenére a keratosis pilaris bármilyen életkorú, nemű vagy rasszú bőrt érinthet!
Hogyan lehet kezelni az érdes bőrfelületet?
Mivel a száraz bőr súlyosbíthatja a keratosis pilaris tüneteit, a hidratálás kulcsfontosságú a karokon, lábakon és fenéken lévő apró dudorok megjelenésének javításában. Bőrgyógyászod ajánlhat olyan bőrápoló termékeket, amelyek gyengéden hidratálnak és enyhe hámlasztást biztosítanak, hogy segítsenek simítani és puhává tenni a durva, dudoros bőrt.
Ezenkívül legyél óvatos, amikor arról van szó, hogy milyen hámlasztókat használsz! A kémiai hámlasztókat ideálisabb választásnak tekintik a fizikai hámlasztókkal, például a bőrradírral szemben, amelyek súlyosbíthatják a tüneteket!
Illetve a következőket tudod még alkalmazni a tünetek csökkentése érdekében:
- Figyelj arra, hogy ne karcold meg a kiütéseket.
- Óvatosan kezeld az érintett területet, és kerüld az erős vegyszerek használatát, amelyek kiszáríthatják a bőrt.
- Mosd le enyhe szappannal és meleg, nem forró vízzel.
- Finoman töröld szárazra a bőrt, majd alkalmazz nyugtató hatású hidratáló krémet, amely lanolint, vazelint vagy glicerint tartalmaz.
- Kerüld a szűk ruhák okozta súrlódást.
- Használj különféle gyógyhatású krémeket, amelyek közül néhány vény nélkül kapható, és szintén segíthet a tünetek enyhítésében. A krémek olyan összetevőket tartalmaznak, mint a retinoidok (A-vitamin), a karbamid, az alfa-hidroxisav, a tejsav vagy a szalicilsav, amelyek elősegítik a felesleges keratin lebontását és az elhalt bőr eltávolítását. Ezek a vegyszerek azonban durvák lehetnek, száraz bőrt és irritációt okozhatnak, ezért előfordulhat, hogy nem alkalmasak gyermekek számára!
A fentiek alkalmazásával jó esélyed lehet arra, hogy ezeket a kellemetlen bőrrel kapcsolatos tüneteket hatásosan, és rövid időn belül hatásosan megoldd.