Nagyon sokan kérdezik tőlünk, hogy amikor új bőrápoló terméket vásárolnak, vagy egy lépéssel kiegészítik a rutinjukat: Milyen sorrendben vigyem fel bőrápoló termékeimet, és egyáltalán számít-e a felvitel sorrendje?
Miért számít a bőrápolási rutin sorrendje?
A bőrápolási termékek alkalmazásának megfelelő sorrendje biztosítja azt, hogy a bőr megkapja az egyes termékek teljes jótékony hatását.
Az alkalmazás sorrendje éppen ezért hihetetlenül fontos. Hiszen a bőr feladata, hogy távol tartsa az anyagokat, azaz megakadályozza, hogy azok bejussanak a szervezetünkbe. De az általunk használt bőrápoló termékek többsége tartalmaz olyan összetevőket, amelyeket szeretnénk bejuttatni a bőr mélyebb rétegeibe. Ezeknek a kulcsfontosságú összetevőknek csak nagyon kis mennyisége képes behatolni a bőrbe, még akkor is, ha tökéletesen összeállítottuk és tökéletesen alkalmazzuk. Ha nem a megfelelő sorrendben alkalmazzuk a termékeket, nem fogjuk látni a bőrápolási program legjobb eredményét.
A bőrápolási rutin egyik alapja: elegendő idő
Az alkalmazás sorrendjén kívül egyes szakértők úgy vélik, hogy azt is fontos figyelembe venni, hogy mennyi időbe telik, amíg a bőr felszívja a termékeket. Mivel azonban a legtöbbünknek nincs sok ideje, főleg reggel, ezért legyen a kevesebb néha több.
A tanácsunk? Legyen egyszerű bőrápolási rutin.
Sok termék esetén 5-30 percet kellene várni a következő lépés előtt a megfelelő felszívódás érdekében, de kinek van erre ideje? Ha túl bonyolulttá tesszük a rutinunkat, elsietjük a felvitelt, egyszerűen nem fogják tudni kifejteni a termékek a hatásukat.
Ha sok lépésből áll a rutinunk, álljunk meg egy kicsit (egy percre) két termék között, hogy minden termék reagáljon a bőrre. Például este bontsuk lépésekre a rutinunkat, azaz miután megmossuk az arcunkat és felvisszük a szérumot vagy az esti célzott kezelést, tartsunk szünetet és zárjuk le a napot, a hidratáló krémet vagy az éjszakai krémet tartsuk az éjjeliszekrényen, és közvetlenül lefekvés előtt vigyük fel, így a szérumnak, a speciális kezeléseknek egy kicsivel több idő jut a beszívódásra, mielőtt a krémemmel lezárjuk a rutint és az arcbőrt.
Hogyan rétegezzük a bőrápoló termékeinket és miért számít a sorrend?
Tehát melyik termék melyik termékre mehet? Alapvető szabály az, hogy a könnyedebb konzisztenciájú termékekre vigyük fel az egyre sűrűbbeket, azaz folyékonytól haladjunk a krémes állag felé.
Nappali bőrápolási rutin: Útmutató lépésről lépésre
A reggeli rutin a nap, a szennyezés és az időjárás viszontagságai elleni védelemről szól.
Reggel kezdjük azzal, hogy langyos vízzel mossuk le az arcunkat, vagy ha szeretnénk, a bőrtípusunknak megfelelő gyengéd arctisztítóval.
A legtöbb ember ezt a lépést ki szokta hagyni, részben azért, mert úri huncutságnak gondolja, részben a fiatalkori rossz emlékek miatt a irritációt okozó és szárító tonikokról. Szerencsére ez már nem így van. Az újfajta tonikok már többféle célt is szolgálhatnak a pórusösszehúzáson túl, például antioxidánsok, B-vitamin származékok vagy hámlasztó sav tartalmuk révén. Ezenkívül a különböző típusú tonikokat más-más bőrproblémára fejlesztették ki, ezért megtalálhatjuk a mi bőrproblémánknak megfelelőt.
A tonikokat azért hozták létre, hogy segítsenek visszaállítani a bőr pH-értékét, miután az túl lúgossá vált. Ezáltal az utána alkalmazott arcápolók beszívódását és összességében a hatékonyságát is tudják segíteni.
Mi hiszünk a szemkörnyekápolókban, sőt azt javasoljuk, hogy a 20-as éveitől kezdve legalább minden este – ha nem naponta kétszer – alkalmazzon szemkrémet. A szem körüli bőr egészségének és tónusának megőrzéséről van szó. A bőr minőségének korai javítása ezen a területen biztosítja azt, hogy a szemhéj bőre a későbbiekben ne veszítse el könnyen tónusát és sima megjelenését.
A legjobb eredmény eléréséhez kulcsfontosságú a következetesség. A szemkörnyékápoló krém időben történő rendszeres használata megőrzi a szemhéj bőrének rugalmasságát, és javíthatja vagy megelőzheti a finom vonalat megjelenését vagy a kollagénvesztést.
Ne feledjük: semmi sem varázslat. Az eredmények nem egyik napról a másikra jelentkeznek. Tovább védheti a szemkörnyéki érzékeny bőrt, ha minden nap fényvédőt is alkalmazunk. Sőt fontos, hogy erős napfény esetén ne felejtsünk el napszemüveget viselni, ha kint vagyunk, hogy megvédjük az UV-fény által okozott károktól és a ráncok kialakulásától, amelyek a hunyorítás miatt jelennek meg a szem körül.
4. LÉPÉS: ANTIOXIDÁNS SZÉRUM/BOOSTER
A szérumok szuperkoncentrált, tápanyagdús célzott ápolók, amelyek speciális problémákat kezelnek. Manapság különféle szérumok kaphatók a piacon, de nappali használatra egy antioxidáns szérumra minden bőrtípusnak szüksége van, amelyek számos előnnyel járnak – a bőr gyulladásos reakciójának csillapításától az UV-sugarak és a környezeti szennyeződések okozta károsodások semlegesítéséig.
5. LÉPÉS: PROBLÉMA CÉLZOTT KEZELÉSE
A bőrtípusának vagy a bőrproblémájának célzott kezelésére kiváló választás a szérum, amely olyan hatóanyagot tartalmaz nagy koncentrációban, amely éppen az ön bőrproblémáját kezeli.
Ilyen például a pattanások kezelése, az öregedésgátlás és kollagéntermelés fokozása vagy a pigmentfoltok mérséklése. Ezek a hatóanyagok különböznek egymástól, de számos esetben jó csapatjátékosként működnek, azaz kombinálhatók és rétegezhetők, azaz egyszerre vagy egymás után több problémát is meg tudunk célozni.
Igen, fontos kérdés, és igen, mindenkinek szüksége van egy hidratáló krémre, még akkor is, ha zsíros a bőre. Bár a testünk saját természetes "kenőrendszerrel" rendelkezik, amely olajat/faggyút kiválasztó mirigyekből áll, hogy fenntartsa a védőbevonatot a külső körülmények és fertőzések ellen. A legtöbbünknek azonban extra hidratálásra van szüksége a napsütés, az időjárás és a vegyszerek okozta negatív hatások után, amelyek mind rontják a bőrünk állapotát.
A legtöbb szakértő azt javasolja, hogy a hidratáló krém felvitelére az a legmegfelelőbb időpont, amikor a bőr még nedves, azaz minél hamarabb a szérumok felvitelét követően, hogy a hidratáló krémmel a lehető legtöbb nedvességet zárhassuk be a bőrünkbe.
A fényvédőnek a nappali bőrápolási rutin utolsó lépésének kell lennie.
A fényvédők lehetnek fizikai vagy kémiai fényszűrők.
A fizikai vagy ásványi fényvédő úgy működik, hogy fizikailag blokkolja az UV-sugarakat, azaz a bőr felszínén egy réteget képezve akadályozzák meg az UV-sugarak behatolását a bőr rétegeibe.
A kémiai fényvédőknek be kell szívódniuk a bőrbe ahhoz, hogy hatásosak legyenek, ezért a hidratáló krém utáni felvitelével egy kicsit várni kell, hogy a hidratáló ne akadályozza a felszívódását.
Nagyon jó választás a cinket tartalmazó fizikai fényvédő, amelyet a hidratáló krém után azonnal fel lehet vinni. A cink biztonságos, hatékony és a legszélesebb körű védelmet nyújtja az UVA és UVB sugarak ellen.
Azok, akik jobban szeretik a kémiai fényvédők használatát, próbáljanak olyan formulát keresni, amely hidratáló hatású, könnyed állagú, hogy kompatibilis legyen az arcápolóval, be grízesedjen, kukacosodjon össze.
Összességében az mondhatjuk el, hogy fontos a bőrápolási rutin egyes lépéseinek sorrendjét betartani ahhoz, hogy valóban azt az eredményt érhessük el, amit elvárunk a termékektől. Fontos a következetesség és a türelem-kitartás, hiszen nincsenek csodaszerek, egyik hatóanyag sem képes azonnali látványos hatás elérni.