A pigmentfoltok a kor előrehaladtával a bőrsejtek lassabb regenerálódása miatt jelentkezhetnek, de a túlzott napfény, hormonális változások, hegesedés, illetve egyes gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhatnak.
A hiperpigmentáció nem bőrbetegség
Ez a zavaró bőrprobléma rengeteg embert érint nemtől és rassztól függetlenül, azonban nem sorolható a bőrbetegségek közé. Inkább egy kifejezés, ami a bőr felszínén megjelenő sötétebbnek tűnő foltokat írja le.
A foltok semmilyen tünetet nem okoznak, nem fájdalmasak, nem viszketnek, de negatívan érintehetik az emberek önbizalmát. Bár a fokozott pigmentáció általában nem káros, néha betegség tüneteként is jelentkezhet.
Jellemzői:
- A foltok változó méretűek lehetnek, a kicsiktől kezdve egészen nagyobb területekig terjedhetnek.
- Általában szabálytalan eloszlásban jelentkeznek.
- Színük lehet barnás, szürkésbarna vagy fekete.
Mi okozza?
Hiperpigmentáció akkor fordul elő, amikor a bőr túlzottan termel melanint, a felesleges pigmentek pedig különböző színű és méretű foltokat hoznak létre. A melanin a bőr színét adó pigment, amelyet a melanocitáknak nevezett bőrsejtek termelnek melaninszintézis folyamata során.
Ez a folyamat azonban változó lehet, és a genetikától kezdve az UV-fény hatásáig sok minden befolyásolhatja.
A bőrpigmentáció két fő osztályba csoportosítható:
- Hiperpigmentáció, vagyis túlzott pigmenttermelés.
- Hipopigmentáció, amit a pigmentek csökkenése vagy hiánya okoz. Ez az állapot vezet az albinizmus vagy vitiligo kialakulásához.
A hiperpigmentáció a bőr válaszreakciója bizonyos hatásokra, és számos különböző állapot vagy tényező megváltoztathatja a melanin termelését a szervezetben.
A legfőbb kockázati tényezők az alábbiak lehetnek:
- Túlzott napozás
- Hormonális változások, például terhesség, orális fogamzásgátló használata
- Genetika
- Sötétebb bőrtípus, amely hajlamosabb a pigmentációs változásokra
- Fényérzékenységet okozó gyógyszerek
- A bőrt ért trauma, például seb, kiütés vagy felületes égési sérülés
- Addison-kór
A hiperpigmentációnak milyen fajtái vannak?
A hiperpigmentációnak több típusa létezik, a leggyakoribbak közé tartozik a melasma, a napfolt és a hegesedés, valamint a gyulladás utáni hiperpigmentáció.
Napfoltok: Ez esetben a hiperpigmentáció a bőr természetes védekező mechanizmusa a Nap káros sugarai ellen. A melanin sötétebb bőrterületeket eredményez, amelyek védelmet nyújthatnak a további napégés és károsodás ellen. A túlzott pigmentfoltok általában a Napnak kitett területeken jelennek meg, például az arcon, dekoltázson vagy kezeken.
Melasma: A melasma leggyakrabban nőknél jelentkezik, és számos oka lehet, beleértve a hormonális változásokat (terhesség, fogamzásgátlók használatát). A hiperpigmentációs területek a test bármely területén jelentkezhetnek, de leggyakrabban a has és az arc érintett. A foltok általában egyenlőtlen eloszlásúak és szabálytalan alakúak.
Gyulladás utáni hiperpigmentáció: A bőr sérülése, gyulladása során a melanociták, a bőr pigmenttermelő sejtjei is érintettek lehetnek. A gyógyulás és a bőrsejtek regenerálódása alatt a melanociták a sérült területen fokozott mennyiségben termelhetik a melanint, ami a pigmentációért felelős. Ez a típusú hiperpigmentáció leggyakrabban aknék után alakul ki.
Miként lehet kezelni?
Sokan választanak helyi kezelési módszereket a pigmentált foltok eltüntetésére. Ezek a eljárások vagy termékek mind-mind olyan technikákat, összetevőket tartalmaznak, amelyek világosíthatják a bőrt. A La Roche-Posay pedig kifejlesztett egy olyan hatóanyagokat tartalmazó szérumot, amely kifejezetten a pigmentált foltokat célozza meg.
La Roche-Posay Mela B3 bőrápoló szérum
A francia szépségápolási márka évtizedek óta a legjobb, tudományos alapokon nyugvó termékeket állítja össze a bőr leggyakoribb problémáinak kezelésére.
A La Roche-Posay Mela B3 szérum lényegében azt ígéri, hogy még a legsötétebb foltokat is képes kezeli, hogy egyenletesebbé, ragyogóbbá, egészségesebbé tegye a bőrt.
Hogyan működik?
A hiperpigmentáció kezelésében az áttörést a Melasyl hatóanyag jelentette. Ezt a több szabadalommal is védett molekulát a La Roche-Posay csapata 18 év kutatómunka során dolgozta ki.
A szérum abban tér el a többi terméktől, hogy míg azok összetevői a hiperpigmentáció hatását célozzák meg, a Melasyl formulája a felesleges melanin termelődését állítja meg, még mielőtt azok foltok formájában megmutatkoznának a bőrön.
A hatóanyag nem befolyásolja a bőr természetes melaninszintjét, ezért minden bőrtónuson használható.
A szérum emellett 10% niacinamidot is tartalmaz, hogy tovább csökkentse a sötét foltok megjelenését, valamint a pórusok méretét. A retinil-plamitátum, ami a retinol egyik formája, valamint a lipo-hidroxi-sav (LHA) a sejtek megújulását serkentik, így frissebb és ragyogóbb bőrt eredményeznek.
A készítményben a hidratáló hatású hialuronsav is megtalálható, ami segít abban, hogy a bőr egészséges és hidratált maradjon.
A hiperpigmentáció megelőzésében nagyon fontos szerepe van a napvédő termékeknek is. A Dermaonline kínálatában a Mela B3 szérum mellett a széles spektrumú védelmet nyújtó fényvédőket is megtalálod, hogy hatékony kombinációval védekezhess a hiperpigmentáció ellen, és hogy aggodalmak nélkül élvezhesd a napsütést.