Korábbi cikkünkben az Uriage márkával és a termékeivel ismerkedhettél meg. Bemutattuk neked az Uriage alapjául szolgáló termálvizet, és elmondtuk, hogy milyen bőrproblémák ellen hatásos a termékek.
Ebben a cikkben részletesebben kifejtjük, hogy mit is értünk napallergia alatt, és hogy a védekezéshez miért nem elég a hagyományos naptej.
Miben más a napallergia elleni krém?
A napallergia elleni krém egy olyan fényvédő krém, amely speciális összetevői révén megakadályozza, hogy a napfény allergiás reakciót vagy bőrirritációt váltson ki.
Míg a hagyományos fényvédő gyakran tartalmazhat olyan összetevőt, amely allergiás reakciókat válthat ki, vagy súlyosbíthatja a meglévő napallergiát, addig a napallergia elleni krém kifejezetten érzékeny bőrre lett kifejlesztve, kíméletes összetevőkkel.
Mi az a napallergia?
A napallergia vagy más néven fényérzékenység a kontakt dermatitisz egy formája, amikor a bőr túlzott érzékenységgel reagál a napfényre. Az allergia nemcsak a nyári napsütésben jelentkezhet, hanem már tavasszal vagy a különösen érzékenyek embereknél akár télen is.
A napallergia kifejezés azonban kicsit megtévesztő lehet, mivel az allergén nem maga a napfény; a betegség az általa kiváltott reakcióra utal.
Mi váltja ki a rendellenes reakciót?
A napallergia esetén valamilyen vegyi anyagra ad túlzott immunrendszeri választ a bőr. Ezek az anyagok lehetnek például a bőrön alkalmazott kozmetikumok, gyógyszerek vagy más vegyi anyagok, amelyek fényérzékenységet okoznak.
A napallergia okai
A napallergia pontos oka nem teljesen tisztázott, de úgy vélik, hogy genetikai hajlam és környezeti tényezők kombinációja állhat a háttérben.
Számos tényező növelheti kialakulásának valószínűségét:
- bizonyos gyógyszerek, kozmetikumok és bőrápolási termékek
- meglévő bőrbetegségek
- bőrszín – a világos bőrű emberek hajlamosabbak a napallergiára
- családban előforduló napallergia.
- egyes betegségek, például a lupusz vagy a porfíria hajlamossá tehetnek a napsugárzással összefüggő bőrreakciókra.
A napallergia tünetei
A tünetek általában nem azonnal jelentkeznek, jellemzően néhány óra, vagy egy-két nap elteltével alakulnak ki.
A leggyakoribb tünetek:
- vörösség,
- viszketés vagy égő érzés,
- duzzanat,
- hólyagok vagy csalánkiütés,
- gyulladt bőrfoltok.
Napallergia ellen az erős napfény kerülésével, és napallergia elleni krém használatával védekezhetünk a legjobban.
Milyen tulajdonságokkal rendelkezik a jó napallergia elleni krém?
A megfelelő napallergia elleni krém kiválasztásakor fontos, hogy bizonyos szempontok alapján keresgéljünk.
Széles spektrumú védelem
Válasszunk széles spektrumú fényvédő krémet, amely az UV-A és UV-B sugarak ellen egyaránt véd. A napallergia elleni krém átfogó védelme miatt segít megelőzni a leégést, a bőrkárosodást és a napfény által kiváltott allergiás reakciókat.
Magas fényvédő faktor (SPF)
A napallergia elleni krém esetében számít a hatékonyságot jelző SPF (Sun Protection Factor) érték. Ez az érték azt jelzi, hogy a készítmény mennyire véd hatékonyan a leégést okozó UV-B-sugarak ellen.
Napallergia elleni krém esetén minimum SPF 30-as fényvédőt válasszunk, de világos és nagyon érzékeny bőr esetén az SPF 50 előnyösebb. Az Eucerin Sun Allergy Protect napallergia elleni krém SPF50+, kiváló minőségű fényvédő, ami hatékonyan véd a leégés és a napallergia tünetei ellen.
Fénystabilitás
A fényvédők egyik legfontosabb tulajdonsága a fotostabilitásukban rejlik. Ez azt jelenti, hogy napfénynek kitéve mennyire képesek megőrizni hatékonyságukat.
Egyes fényvédők összetevői lebomlanak az UV-sugárzás hatására, mely által csökken a védelmük. A napallergia elleni krém esetében tehát különösen lényeges szerepe van a termék fényállóságának.
Kíméletes készítmények
A napallergiára elleni krém többnyire gyengéd, hipoallergén összetevőket tartalmaz. Jellemzően illatanyagmentes és nem komedogének, tehát nem tömítik el a pórusokat.
Hatósági jóváhagyások
Napallergia elleni krém esetén keressünk olyat, amelyet egy szabályozó hatóság, például az amerikai FDA vagy az Európai Bizottság tesztelt és jóváhagyott.
A jóváhagyott termékek esetében biztosak lehetünk benne, hogy szigorú teszteken estek át, hogy biztonságosak, hatékonyak legyenek, és megfeleljenek a szabályozási előírásoknak.
Fizikai vagy kémia fényvédőt válasszak?
A fényvédők általában kétféleképpen működnek. Vagy kémiai szűrővel rendelkeznek, vagy fizikai pajzsként védik a bőrt.
Fizikai
A fizikai fényvédők elsődleges összetevője a cink-oxid vagy a titán-dioxid. Ezek az ásványi anyagok blokkolják az UV-A és UV-B sugarakat. Mivel fizikai gátat képeznek a bőr és napfény között, már a felvitelük pillanatától kezdve hatnak.
Kiválóan alkalmasak érzékeny, napallergiás bőrre, és mivel nem szívódnak fel a szervezetben, így sokkal kevésbé valószínű, hogy irritálják a bőrt vagy eltömítik a pórusokat.
Kémiai
A kémiai fényvédők úgy működnek, mint egy szivacs, elnyelik a káros UV-sugarakat, amelyeket hővé alakítanak, a hő pedig távozik a testből.
Bár általában könnyű őket felvinni a bőrre, nem hatnak azonnal, mert kb. 10-20 perc kell, hogy beszívódjanak a bőrbe. Mivel számos vegyi anyagot tartalmaznak, irritálhatják az érzékeny bőrt, ezt a napallergia elleni krém választásakor tartsuk szem előtt.
Védd bőrödet a legjobb fényvédőkkel
A napallergia szó szerint befolyásolhatja, hogy miként érezzük magunkat a bőrünkben. Az egészséges bőr megőrzéséhez elengedhetetlen a megfelelő napallergia elleni krém kiválasztása, melyeket megtalálod a DermaOnline kínálatában.
Helyezd előtérbe bőröd biztonságát, hogy élvezhesd a napon töltött időt!