Az akné vagy „acne vulgaris” a zsíros bőrre jellemző állapot, melynek során a faggyúmirigyek túlzott mértékben termelnek faggyút.
- Ez vezet a pórusok eltömődéséhez, amit okozhatnak az elhalt hámsejtek vagy a faggyú.
- Néha a folyamat ezen a ponton megáll, és fekete fejű (nyitott) vagy fehér fejű (zárt) mitesszerek képződnek. Ezt nevezzük nem gyulladásos aknénak.
- Súlyosabb esetben a baktériumok elszaporodnak a felgyülemlett faggyúban, ami gyulladást okoz a bőrben. Ennek eredményei a bőr felszínén kialakuló pattanások (pusztulák) vagy a mélyebb rétegeket is érintő fájdalmas göbök (nodulák) és ciszták. Ez a gyulladásos akné.
AZ AKNÉ KIALAKULÁSÁNAK OKAI
Az akné kialakulásának elsődleges oka hormonális eredetű:
- Az ivarszervek (a férfiaknál a herék, a nőknél a petefészkek) úgynevezett androgén hormonokat termelnek, amelyek fokozzák a faggyúmirigyek faggyútermelését, ami a pórusok eltömődéséhez vezet.
Azonban számos már tényező is hozzájárulhat az akné megjelenéséhez, mint például:
- az UV-sugárzás,
- a szennyezett levegő,
- az étrend és
- a stressz.
Mivel az aknés állapotot elsődlegesen a hormonok befolyásolják, leggyakrabban a pubertáskorban lévő tinédzsereket érinti, de egyre növekvő számban alakul ki felnőtteknél is, különösen nőknél a menstruációs ciklus alatt.
HOGYAN ÁPOLJUK AZ AKNÉRA HAJLAMOS BŐRT?
A bőrhibák vényköteles gyógyszerekkel kezelhetőek. Ha a bőrhibák enyhülnek, a gyógyszertárban kapható dermokozmetikumok vagy gyógyszerrel való kombinálásuk szintén segíthetnek. Ha a bőrhibák hatással vannak az önértékelésre, akkor fontos, hogy megtegyük a megfelelő lépéseket és ne csak némán szenvedjünk. A megfelelő orvosi tanácsok és a helyes bőrápolás hatására a bőr fokozatosan megtisztulhat a tartósan üde megjelenésért.
Ebben a részben mindent megtudhatsz a zsíros és aknéra hajlamos bőr jeleiről, valamint arról, hogyan és milyen termékekkel ápold a bőröd. Görgess tovább a tinédzser és a felnőttkori aknéra hajlamos bőrrel kapcsolatos további cikkeinkért. Ezenkívül még szakértői tippeket is találsz a bőrhibák elfedéséről.
TUDTAD, HOGY...?
A kevésbé kíméletes termékek fokozhatják a faggyútermelődést és súlyosbíthatják az aknét. A bőrgyógyászok a gyengéd bőrtisztítást javasolják.
AKNÉ TINÉDZSEREKNÉL: MEGOLDÁSOK ÉS KEZELÉSEK
A tinédzserkori pattanásokért a pubertás ideje alatt jelentkező, a bőr fokozott zsírosságát okozó hormonális változások felelősek. A megfelelő kezelésekkel és útmutatással az akné kezelhető, ezért érdemes tanácsot kérni bőrgyógyásztól vagy háziorvostól.
- Zsíros, aknéra hajlamos bőrre megfelelő bőrápolási rutint válasszunk!
- Az orvos retinoid és benzoil-peroxid tartalmú krémeket írhat fel.
- Súlyosabb akné esetén szájon át szedhető antibiotikumok vagy isotretinoin is alkalmazhatóak.
- A pattanások elleni sikeres harc kulcsa a felírt kezelés következetes betartása.
MI OKOZZA A SERDÜLŐKORI AKNÉT?
Tudtad, hogy a tinédzserek közel 80%-a szenved aknétól? Tehát a jelentős többségük! Ha pattanásos problémákkal küzdesz, biztosan nem vagy egyedül.
De mi okozza a serdülőkori aknét? Nos, itt minden a pubertáskorról és a testünkben tapasztalható hormonális változásokról szól.
- Serdülőkorban az ivarszerveink (a fiúk esetében a herék, míg a lányoknál a petefészkek) különböző hormonokat kezdenek termelni.
- Egyik csoportjukat az androgén hormonok alkotják, amelyek legismertebb tagja a tesztoszteron.
- Az androgén hormonoknak többféle hatása van a szervezetre fiúknál és lányoknál egyaránt serkentik a szőrnövekedést, valamint fokozzák az izom- és csonttömeget.
- Fiúk esetében az androgén hormonok magasabb szintje a hangszín megváltozását a mutálást és az arcszőrzet növekedését okozza.
Az androgén hormonok hatással vannak a bőrre is, közvetlenül a faggyúmirigyekkel kommunikálnak, amelyeket fokozott faggyútermelésre ösztönöznek.
- Ennek eredményeképpen serdülőkorban az arc és gyakran a hát bőre zsírossá válik, a pórusok eltömődhetnek a faggyú és az elpusztult hámsejtek keveréke által.
- Így a bőrön különböző típusú foltok, pattanások alakulhatnak ki: mitesszerek, pusztulák vagy mély, fájdalmas ciszták.
MILYEN KEZELÉSEK LÉTEZNEK A TINÉDZSERKORI AKNÉRA?
Aggódsz a pattanásaid miatt, és megoldást keresel? Keress fel bőrgyógyászt vagy háziorvost, hogy megismerd az akné kialakulásának okait és kezelési lehetőségeit!
- Helyileg alkalmazott retinoidokat, például adapalene hatóanyagú készítményeket szoktak felírni a mitesszerek kialakulásának csökkentésére.
- Illetve benzoil-peroxide tartalmú krémeket, melyek a gyulladt pattanások kialakulásáért felelős baktériumokkal szemben lépnek fel.
- Súlyosabb esetekben szájon át szedhető antibiotikum, például doxiciklin is alkalmazható.
- Nagyon súlyos, visszatérő akné esetén az orvosok isotretinoin (Accutane) kezelést javasolnak.
A bőrgyógyászok minden esetben hangsúlyozzák, mennyire fontos a rendszeres nyomon követés és a kezelések következetes betartása. Ez a kulcs a sikerhez.
LÉTEZIK BŐRGYÓGYÁSZOK ÁLTAL VÉGZETT KEZELÉS TINÉDZSEREKNEK?
A bőrgyógyászok végezhetnek rendelőjükben akné kezeléseket tinédzserek esetén is.
- Az akné egyik típusa a nem gyulladásos akné, amikor a faggyúmirigyek kivezető nyílását számos mitesszer és mikrociszta tömíti el.
- Ilyenkor a bőrön orvosi mélytisztítást lehet alkalmazni.
- Ez egy kisebb, fájdalommentes eljárás, melyet a bőr felszínén végeznek a mitesszerek és mikrociszták kitisztításáért.
- Ez az eljárás fokozza az akné kezelések hatékonyságát.
TINÉDZSEREK - ITT AZ IDŐ MEGISMERNI A HELYES BŐRÁPOLÁSI SZOKÁSOKAT!
A megfelelő bőrápolási szokások elengedhetetlenek a zsíros, aknéra hajlamos bőr számára.
- Ha sminkelsz, a nap végén mindig alaposan távolítsd el! Tudjuk, hogy fárasztó, de a bőröd meghálálja majd.
- Válassz speciális, aknéra hajlamos bőrre megfelelő bőrápolókat a gyulladás enyhítésére! Kérj tanácsot bőrgyógyásztól!
- Ne feledd, bármilyen súlyos aknés tüneteid vannak, léteznek rá hatékony kezelések és bőrápolók. A kulcs, hogy szakembertől kérj tanácsot és az előírt kezelést tartsd is be! A tisztább arcszín pillanatok alatt növelni fogja az önbizalmad!
A FELNŐTTKORI AKNÉ EGYRE TÖBB NŐT ÉRINT
Egyre több nő szenved a felnőttkori akné valamilyen formájától.
A leggyakoribb kiváltó okok:
- A hormonális változások
- Stressz
- UV-sugarak és légszennyezés
- Genetikai hajlam
- Nem megfelelő bőr-, és hajápoló termékek
- Gyógyszeres kezelések mellékhatásai, illetve nem felismert egyéb betegségek
A felnőttkori akné tünetei mitesszerek, pattanások és zsíros bőr. Szabaduljon meg a felnőttkori aknétól bőrgyógyászok által ajánlott, kifejezetten erre a célra fejlesztett szakértői termékek segítségével a La Roche-Posay EFFACLAR termékcsaládjából.
A FELNŐTTKORI AKNÉ ELTERJEDÉSÉRŐL
A bőrgyógyászok naponta látják, hogy a pattanások már nem csak kizárólag a tizenévesek problémája. Általában az akné megjelenését a serdülőkorhoz kapcsoljuk a vállalhatlan hajszínnel és borzalmas öltözködési stílussal egyben, de igazából az akné egyre több felnőtt nőt is érint, többek között:
- Tartós akné serdülőkor óta
- Új fellángolás foltok nélkül
Az akné előfordulása olyan nőknél, akiknek nem volt tinédzserkori bőrproblémájuk (felnőttkori akné). Minden negyedik nőt érintő probléma!
- Napjainkban a 20 és 29 év közötti nők 51%-ának van felnőttkori aknéja, a 30–39 évesek 35%-ának, a 40–49 évesek 26%-ának és az 50 év felettiek 15%-ának.
- A felnőttkori akné gyakoribb a nőknél, de a férfiak is szenvedhetnek tőle.
Összefoglalva, a felnőttkori pattanások száma növekszik. Ha már rég nem vagy tinédzser, mégis aknéproblémától szenvedsz, ne aggódj, nem csak téged érint a dolog és kéznél van a segítség. Olvass tovább a felnőttkori pattanásokkal és megelőzésükkel kapcsolatos információkért!
(1Christin N.Collier et al. The prevalence of acne in adults aged 20 and over. J Am Acad Dermatol, Volume 58, Issue 1 – 2008)
A FELNŐTTKORI AKNÉ LEGGYAKORIBB TÜNETEI
SERDÜLŐKORBAN GYAKORIBB A GYULLADÁSOS AKNÉ, MÍG A FELNŐTTEK INKÁBB A RETENCIÓS AKNÉTÓL SZENVEDNEK.
A gyulladásos aknét általában sok duzzanat és bőrpír kíséri. Gyakran papulákként (gennyet nem tartalmazó pattanások), pustulákként (gennyet tartalmazó pattanások) vagy cisztákként jelentkezik.
A felnőtt nők leggyakrabban ún. retenciós aknéval küzdenek.
- A retenciós akné akkor alakul ki, amikor a pórusok eltömődnek faggyúval és elhalt hámsejtekkel.
- Gyakori tünetei a pattanások, melyek gyógyulásuk után is maradandó pigmentfoltként kellemetlenkedhetnek.
- Az eltömődött pórusok nagyobb átmérőjűek, és a bennük lévő, levegőnek kitett faggyú megfeketedik. Ezt nevezik mitesszernek.
- Tévhit, hogy a mitesszereket szennyeződés okozza.
Attól függetlenül, hogy pattanásoktól, mitesszerektől vagy az akné egyéb jeleitől szenvedsz, az arcbőröd ugyanazokat a tüneteket mutatja: fénylik, tág pórusú és bőrhibák nyomai látszódnak rajta. Emiatt előfordulhat, hogy csökken az önbizalmad, vagy akár az önértékelésed is. Kihívást jelenthet bőrhibákkal az arcon helytállni a mindennapi munkahelyi kötelességek, gyereknevelés, otthonteremtés és egyéb felnőttes dolgok között. Kicsit zavarban érzed magad tinédzserbőrrel? Ne aggódj, nem vagy egyedül. Sok híres ember és egyéb felnőtt is küzd az akné jeleivel. Léteznek elérhető, kifejezetten a felnőttkori akné kezelésére kifejlesztett termékek is.
MI OKOZZA A FELNŐTTKORI AKNÉT?
HORMONÁLIS VÁLTOZÁSOK
- Az akné gyakran lángol fel hormonális változások következtében.
- A menstruáció függvényében
- A terhesség alatt és vége után közvetlenül
- A fogamzásgátló szedés abbahagyása után
- A peri-menopauze és a változókor alatt
Ezekben az esetekben a bőrhibák csökkennek a hormonszint stabilizálódásával. Ha ez mégsem történik meg, keress fel egy bőrgyógyászt, vagy kérd kezelőorvosod segítségét.
STRESSZ
Stressz hatására a testünk androgéneknek nevezett hormonokat kezd termelni. Ez faggyútúltermelést okozhat, ami súlyosbíthatja a bőr akné problémáit. Ezért is ajánlott a stressz elleni relaxációs technikák megismerése és gyakorlása.
UV-SUGARAK ÉS LÉGSZENNYEZÉS
- Ha külső stresszhatásnak van kitéve - például UV-sugárzásnak, pornak vagy szennyeződéseknek - akkor a bőr oxidáción megy keresztül, ami láncreakciót vált ki: beindul a hiperkeratinizáció (az elhalt hámsejtek felhalmozódása), a faggyú túltermelése (a zsíros bőr kiváltó oka) és oxidációja a bőr felszínén megtapadt szennyeződésekkel kölcsönhatásban.
- Ez a folyamat új bőrhibák és pigmentfoltok megjelenéséhez vezethet.
Ezért mindig jó ötlet biztosítani a megfelelő napvédelmet a bőr számára, valamint a napi ápoló rutin keretében figyelni bőrünk tisztaságára. Keresd a környezetszennyezés hatásai ellen is védő termékeket, mint a La Roche-Posay EFFACLAR Duo (+) SPF30.
GENETIKAI HAJLAM
Egyes kutatások szerint bizonyos embereknek genetikai hajlama van a felnőttkori aknéval járó bőrproblémákra.
NEM MEGFELELŐ BŐR-, ÉS HAJÁPOLÓ TERMÉKEK
Hidratáló krémed, sminked, fényvédőd vagy hajlakkod is súlyosbíthatja az aknéd. Figyelj oda az összetevőlistára és keresd a következő cédulákat:
- Nem komedogén
- Nem aknegén
- Olajmentes
- Nem tömíti el a pórusokat
GYÓGYSZERES KEZELÉSEK MELLÉKHATÁSAI, ILLETVE NEM FELISMERT EGYÉB BETEGSÉGEK
Néhány gyógyszer kifejezetten rossz hatással lehet az aknéra. Ha ez előfordul, ne hagyd abba a gyógyszer szedését, de fordulj minden esetben orvoshoz. Sokféleképpen meg lehet szabadulni az aknétól, ne ess kétségbe.
A felnőttkori akné akár egy nem felismert betegség tünete is lehet (például policisztás petefészek szindróma). Ha nem múlik az aknéproblémád, fordulj minden esetben orvoshoz.
MILYEN TERMÉKEK AJÁNLOTTAK A FELNŐTTKORI AKNÉRA?
BŐRÁPOLÓ RUTIN FELNŐTTKORI AKNÉ ELLEN
Az aknéra hajlamos, 30-as, 40-es éveiben járó bőr számára elengedhetetlen a speciális ápolás. A felnőttkori aknéra hajlamos bőr gyakran nagyon érzékeny is, ezért hatékony, de kíméletes bőrápoló rutinra van szüksége.
- Tisztítsd meg a bőröd naponta kétszer az aknéra hajlamos bőr számára fejlesztett micellás arctisztítóval
- A tiszta bőrt hidratáld gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású LA ROCHE-POSAY TERMÁLVÍZZEL.
- Használj kifejezetten a felnőttkori aknéra fejlesztett, célzott kezelést nyújtó krémet, mint az LHA és szalicilsav tartalmú La Roche-PosayEFFACLAR K + bőrfelszín javítót. Finoman hámlasztja a bőrt, frissebb és simább megjelenést biztosít, valamint segít az akné kezelésében. Összetevői között megtalálható az Airlicium molekula is, mely a saját térfogatánál akár 150-szer több faggyút képes felszívni az ideális, 8 órán át tartó fénylésgátló hatás érdekében.
- Néhány felnőttkori aknéra szánt termék színezett, így remek fedést is biztosít
- Ügyelj rá, hogy ne komedogén fényvédőt használj az arcápoló rutinod utolsó lépéseként, mert sokat ronthat az aknéra hajlamos bőr állapotán. Néhány krém már eleve tartalmaz szélesspektrumú sugárvédő összetevőket.
Kérdezz utána a bőrgyógyászodnál az ideális szakértői megoldás érdekében.